Sokkal több, mint otthonunk dekoratív, kedves dísze- a madáretető a kistestű madarak számára télen életet jelenthet!
A dermedt téli csendben és mozdulatlanságban szívderítő lehet a madártető körül nyüzsgő cinkék, verebek, pintyek, feketerigók, vörösbegyek látványa. Ami nekünk öröm, nekik pedig egyenesen életmentő lehet.
A hagyomány szerint szeptember 8.-án, „Fecskehajtó Kisasszony” napján felkerekednek a fecskék és a vándormadarak, míg a többiek- legalább 50 madárfaj- hazánkban próbálja átvészelni a telet.
Az ő számukra a rendszeres etetés kiszámíthatóságot, és biztonságot jelent.
A madáretetést megkezdhetjük az ősz bejövetelével is- különösen, ha új helyen helyezünk ki etetőt- ilyenkor még elég pár marék magot kiszórni (napraforgó, búza, kukorica, köles és tört dió), esetleg egy-két almát a faágakra szúrni.
A komolyabb, rendszeres madártetést az első fagyok beköszöntétől (általában november elejétől) érdemes megkezdeni egészen az időjárás enyhüléséig, amely mostanában akár április közepéig is elhúzódhat.
Mivel etessük a madarakat?
Az etetőbe szórhatunk kisebb-nagyobb magokat (sómentes napraforgó, köles, búza, kukorica, muhar, sótlan földimogyoró, tört dió, pisztácia), hogy a kisebb és nagyobb testű madarak is megtalálják a csőrükre valót!
Az ágakra érdemes egy-két almát felszúrnunk, a nagy hidegben pedig nagyon fontos etetőanyag az állati zsiradék is: a sómentes zsírszalonna, a faggyú, kacsa-liba-sertésháj, cinkegolyó, lágysajt vagy vajtégla.
Miért fontos rendszeresen etetni a madarakat?
A télen kiszolgáltatott madarak nagyon hálás és hűséges kosztosok, gyorsan felfedezik az új etetőhelyet és megszokják gondoskodásunkat. Mivel számítanak a kirakott eleségre, ha abbahagyjuk annak pótlását nagyon nehéz helyzetbe kerülnek.
Különösen a kistestsű madarak veszélyeztetettek, mivel nincs elegendő zsírtartalékuk ahhoz, hogy túléljék az extrém hideg ( -10 Celsius fok alatti) éjszakákat. Apró termetük és a repülés során elégetett kalóriák miatt viszont sűrűn kell táplálkozniuk.
Fagypont alatt az itatás is fontos, hiszen a természetes vizek is befagynak, így a madarak nemcsak élelemhez, de ivóvízhez se jutnak hozzá.
Ha valamiért nem tudjuk őket folyamatosan etetni, naponta csökkentsük a kihelyezett eleség mennyiségét! A madarak ezt érzékelve, egyre nagyobb körben keresgélnek, majd továbbállnak.
Hová tegyük a madáretetőt?
Az etető helyének lehetőleg egy nyugodt területet válasszunk, ahol a félénk madarak zavartalanul táplálkozhatnak. Jó, ha van az etető környékén egy bokor vagy cserje, amely biztonságos búvóhelyként szolgál számukra, ha valami megriasztja őket. Ha kutya vagy macska van a háznál, függesszük magasabbra a madáretetőt.
Ha te is szeretnél segíteni nekik, nálunk számtalan madáretető típus közül választhatsz!
Kattints és nézz körül dúcetetőink, tojóházaink, függesztett etetőink, ablak- és párkányetetőink között!